Szukałem najlepszej pompki, która uzupełni mój podręczny warsztat narzędziowy, więc miałem okazję zrecenzować kilka produktów na rynku. Zdecydowałem się na model Topeak Ninja P. Ta mała, dyskretna pompka spełnia wszystkie moje kryteria. Jest lekka i niewielka, a potrafi napompować koło do 11 barów (160 PSI). Jest też ukryta w rurze podsiodłowej, co wyróżnia ją spośród innych.

Kilka słów o...

Ninja to seria innowacyjnych produktów Topeak, która pozwala na ukrycie się w obrębie elementów konstrukcyjnych roweru. Ninja P to propozycja niemieckiego producenta, która skierowana jest do osób, które chcą mieć pompkę zawsze przy sobie.

Korpus i tłok tej pompki zostały wykonane z aluminium. Rączka i głowica wykonane są z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Całość utrzymana jest w szaro - czarnej kolorystyce z żółtymi akcentami. To właśnie tutaj błyszczy aluminium, gdy tłok jest wysunięty. Design nie ma w tym przypadku znaczenia, ponieważ pompka jest zazwyczaj schowana w rurze podsiodłowej. Topeak Ninja P waży 62 g i ma 20 cm długości. Dzięki specjalnym gumowym pierścieniom pasuje do każdego okrągłego wspornika siodła o średnicy 27,2, 30,9 lub 31,6 mm. Według producenta wydajność Ninja P wynosi do 11 barów. Topeak przy zakupie tego modelu obsługuje tylko zawory typu Presta.

W zestawie znajdziemy pompkę oraz komplet gumowych podkładek dystansowych. Dzięki nim możemy odpowiednio umieścić pompkę w naszym wsporniku siodła. W zestawie znajdują się również gumowe pierścienie do oznaczenia początkowej wysokości siodła.

1 2 >

Funkcjonalność

Korzystanie z pompy jest bardzo proste. Po zdjęciu plastikowej osłony z głowicy można od razu przystąpić do pracy. Pompa jest niewielka i łatwa w użyciu. Jest w stanie pompować ciśnienie przekraczające 6 barów. Przy przekroczeniu ciśnienia tłok stawia lekki opór, a uchwyt powoli się nagrzewa.

Muszę przyznać, że początkowo byłem sceptycznie nastawiony do konstrukcji głowicy. Obawiałem się, że połączenie zaworu z głowicą może być niestabilne i nieszczelne. Okazało się, że pompka siedzi stabilnie i powietrze nie ucieka na boki. Jest to ważny fakt, ponieważ ze względu na wielkość Ninja P musimy nieco "szturchnąć" pompkę przed napompowaniem koła. Każde powietrze, które "ucieka na boki", będzie skutkowało dłuższym dniem pracy.

8,3 bara to maksimum jakie udało mi się uzyskać. Nie wynikało to z tego, że nie mogłem uzyskać więcej, ale z tego, że moja opona miała jasno określone granice.

Jak już wspomniałem, sposób montażu jest tym, co wyróżnia pompkę na tle innych produktów. Ninja P może być schowana w obrębie wspornika siodła. Ważna uwaga: pasuje tylko do okrągłych wsporników siodła. Całość jest bardzo stabilna dzięki podkładkom dystansowym. Nie zauważyłem, aby pompka zmieniała swoją pozycję podczas jazdy po nierównym terenie. Nie słyszałem żadnych odgłosów, które mogłyby świadczyć o tym, że Ninja P odbija się w rurze podsiodłowej.

Osobom, które korzystają tylko z jednego roweru, może spodobać się technika montażu Nonji P. Nie muszą wozić ze sobą pompki podczas wycieczek. Moja Ninja P jest schowana wewnątrz ramy, dzięki czemu nie muszę się martwić, że ktoś ją ukradnie, gdy zostawię pod sklepem rower miejski (do którego pompka jest przymocowana - przyp. red. ). Dodatkowo mój plecak jest mniejszy i nie muszę go nosić ze sobą do pracy.

Fakt, że pompka znajduje się w obrębie uchwytu chroni ją przed żywiołami i zachowuje "nieskazitelne linie roweru" ?

Pompka ma swoje wady, ale nie o to mi chodziło. Przetestowałem ją na kole z oponą szosową. Napompowanie opony do 8 barów zajęło trochę czasu. Prawdopodobnie napompowanie odpowiedniej ilości ciśnienia do większych opon MTB będzie trwało dłużej. Kolejną kwestią jest montaż. Jedni mogą to uznać za zaletę, a inni za wadę. Schowanie pompki w sztycy podsiodłowej może spowodować, że za każdym razem trzeba będzie ją zdejmować. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy bagażnik jest przymocowany do wspornika siodła.

Podsumowując. Pompka Topeak Ninja P jest dla osób, które chcą mieć lekki, wydajny i mały produkt. Można ją również schować wewnątrz roweru. Ten mały przedmiot kosztuje niecałe 80,00 zł. Produkt można kupić w internetowym sklepie rowerowym rowertour.com.