Mimo że pogoda się ociepla, a powietrze bardziej sprzyja zrzucaniu zimowych okryć, prawdopodobnie częściej będziemy zakładać cieplejsze ubrania podczas jazdy w chłodne wiosenne dni lub noce. Świetnym elementem odzieży rowerowej jest kurtka XLC JE-S26

, która jest na tyle uniwersalna, że można ją założyć na każdą okazję.

Kilka słów o...

Choć poprzedni sezon jesienno-zimowy nie był zbyt trudny pod względem zimnej pogody, to jednak podczas kilku wyjazdów i treningów chłód mocno mnie uderzył. Byłem podekscytowany, gdy pojawiła się możliwość przetestowania kurtki zimowej, która mogłaby być używana również wiosną lub jesienią. Produkt o handlowej nazwie JE-S26 otrzymałem od firmy XLC, z którą jestem związany od jakiegoś czasu.

Przeznaczenie i jakość

Uniwersalna, zimowa kurtka kolarska unisex XLC Je-S26 jest odpowiednia dla kolarzy szosowych, MTB oraz tych, którzy lubią przygody poza miastem. Została wykonana z najlepszych materiałów i ma odpowiedni krój, który zapewnia optymalny komfort termiczny podczas jazdy w chłodniejszych porach roku.

Ze względu na materiały użyte do produkcji i szycia, kurtkę można podzielić na dwie części. Na "korpus" kurtki składają się rękawy, panele przednie i tylne oraz "siatka", czyli elastyczne wstawki po bokach.

"Body" to nic innego jak gruby, ciepły materiał (poliester 85, poliuretan 15), który wewnątrz wykończony jest siatką. Jego podstawową funkcją jest zapewnienie odpowiedniej ochrony przed zimnem i wiatrem przy zachowaniu odpowiedniej oddychalności. "Siatka" to elastyczna wstawka łącząca przedni i tylny panel kurtki. Materiał ten jest nieco cieńszy i ze względu na swoje właściwości odpowiada za komfort użytkowania.

XLC JE S-26 została zaprojektowana tak, aby umożliwić maksymalny zakres ruchu i ochronę przed żywiołami. Dlatego też zastosowaliśmy rozwiązania, które przez lata sprawdziły się w tego typu odzieży. Tył kurtki jest znacznie dłuższy, chroniąc dolną część pleców przed wodą i wiatrem, natomiast kołnierz znajduje się pod szyją, skutecznie chroniąc szyję przed wiatrem i wiatrem.

Kurtka posiada zamek błyskawiczny na całej długości (YKK), natomiast jej dolna część oraz rękawy wykończone są solidnymi ściągaczami. Ściągacze te odpowiadają za utrzymanie kurtki na miejscu. Kurtka posiada trzy duże kieszenie na plecach oraz jedną kieszeń zapinaną na zamek. Elementy te pomagają zdefiniować produkt jako odzież kolarską i zwiększają jego użyteczność. Całość odzieży utrzymana jest w uniwersalnej czarno-szarej kolorystyce i wzbogacona o odblaskowe wstawki zwiększające widoczność podczas jazdy po zmroku.

Wrażenia z użytkowania

Tego typu produkty to dla mnie zawsze pierwsze wrażenia oparte na dotyku ????. Można ocenić potencjał produktu i dokonać wstępnej, czasem mimowolnej, oceny. Pozwoli to określić, czy spełnią one Twoje oczekiwania. XLC JE-S26 był solidnym, ciepłym produktem. Kwestią czasu było, czy komfort użytkowania będzie na równie zadowalającym poziomie.

Wygoda, funkcjonalność i odpowiedni komfort termiczny były najważniejszymi czynnikami, które brałem pod uwagę testując ten produkt w terenie. Ten komfort termiczny to sprawa indywidualna. Opiszę moje doświadczenia podczas jazdy.

Ale początek...

Po dokładnym rozpakowaniu kurtki i zbadaniu jakości wykonania, przyszedł czas na jej dopasowanie. Choć w momencie zamawiania produktu nie udało mi się znaleźć w sieci tabeli rozmiarów, założyłem, że będzie na mnie pasował rozmiar S. Jednak wcześniej korzystałem z produktów XLC, więc wiedziałem, jaki rozmiar S sprawdzi się w moim przypadku. Był to dla mnie właściwy wybór, ponieważ pasował idealnie na mój wzrost 176 cm i wagę 68 kg. Kurtka była też bardzo łatwa w zakładaniu i zapinaniu. Była bardzo wygodna i nie ograniczała ruchów. Mimo że krój JE-S26 jest bardzo dopasowany, uważam, że pod spodem można było zmieścić jeszcze dwie do trzech warstw odzieży technicznej. Jest to bardzo ważne, jeśli planujecie zimowe wyprawy.

Po przymiarce przyszedł czas na rozpoczęcie jazdy w terenie. Mogłem jeździć w temperaturach od -2°C do +10°C. Było wiele poziomów intensywności, od jazdy miejskiej, przez szutrową, po intensywną jazdę MTB lub szosową. Te kluczowe czynniki miały bezpośredni wpływ na wrażenia z jazdy. Przygotowując się do kolejnych wypadów, upewniłem się, że wybieram odzież, która nie spowoduje przegrzania lub niedostatecznego schłodzenia organizmu w kontekście danego wypadu. Oznaczało to, że należało zwrócić uwagę na to, ile warstw odzieży technicznej noszę pod spodem. Kurtka spełniała swoje zadanie, niezależnie od tego co. Sprawnie odprowadzała ciepło i wilgoć na zewnątrz, jednocześnie chroniąc przed zimnym wiatrem.

Kolejnym ważnym aspektem była wygoda. Komfort podczas jazdy był na oczekiwanym wysokim poziomie, dzięki czemu łatwo było zapomnieć o kurtce, co jak zawsze jest ogromną zaletą.

Zapis "water-repellent" przy opisie produktu na stronach producenta to jedyna rzecz, do której mam zastrzeżenia. Mimo, że z opisu można wywnioskować, że kurtka jest hydrofobowa, nie polecałbym jazdy w deszczu. Być może chodzi o powłokę hydrofobową, która została nałożona na materiał. Ochroni nas ona jedynie w przypadku mżawki lub lekkiego deszczu. Na silne opady polecałbym odzież przeciwdeszczową.

Podsumowanie

Z tego krótkiego podsumowania wynika, że kurtka XLC JE-S26 jest solidną kurtką i warto się jej przyjrzeć, jeśli szukamy ocieplanej kurtki do noszenia w okresie jesienno-zimowym. Kurtka jest warta polecenia nad produktami innych firm ze względu na jakość wykonania, komfort użytkowania oraz funkcjonalność. Kosztuje ona około 500,00 zł. Jest to spora kwota, ale biorąc pod uwagę wieloletnie użytkowanie (w co wierzę), można ją uznać za inwestycję, która będzie procentować w przyszłości.