Poniżej przedstawiamy najważniejsze pojęcia, które warto znać, gdy odkrywasz świat kolarstwa.
Lista nie jest kompletna. Będę dodawał kolejne punkty w miarę ich pojawiania się.
- AT (Anaerobic Threshold), czyli intensywność przy której następuje dalsze zakwaszenie organizmu, utrudnia trening aż do zatrzymania.
- ATL (Acute Training Level) - współczynnik ATL jest pochodną dziennego obciążenia TSS z ostatnich 7 dni.
- CTL (Chronic Train Load): Współczynnik CTL jest oparty na obciążeniu TSS za ostatnie 42 dni.
- FTP (Functional Threshold Power - Ogólnie rzecz biorąc, jest to funkcjonalna moc progowa. Jest to maksymalna moc, z jaką rowerzysta może jeździć przez godzinę. Dokładna definicja dr Andrew Coggana brzmi: "Funkcjonalna moc progowa (FTP) odnosi się do najwyższej mocy, jaką kolarz jest w stanie utrzymać w stanie quasi steady bez zmęczenia." Przemek Zawada, który w ciekawym poście zatytułowanym "(o)FTP nigdy za wiele", który znajdziecie tutaj, pisze. Twoja wartość FTP pozwoli Ci zaplanować trening i śledzić postępy.
- HIIT (High-Intensity Interval Training), to forma treningu interwałowego, który łączy krótkie okresy intensywnego wysiłku z krótszymi okresami umiarkowanego wysiłku. Ten rodzaj treningu jest bardzo skuteczny i skupia się przede wszystkim na spalaniu tkanki tłuszczowej. Można go wykonywać przez zaledwie kilka minut do dwudziestu minut.
- HR (Heart Rate), liczba uderzeń serca na minutę (puls).
- IF (Intensity factor) - współczynnik intensywności treningu. Jest to stosunek NP do FTP lub ilość mocy progu funkcjonalnego, którą możemy osiągnąć w ciągu godziny.
- Kadencja - liczba pełnych obrotów korby na minutę.
- LT (Lactate Threshold), czyli próg mleczanowy, oznacza intensywność, przy której poziom mleczanu wzrasta powyżej poziomu spoczynkowego. Tak zwane anaerobowe (beztlenowe), spalanie następuje po przekroczeniu progu mleczanowego.
- Makrocykl - Długoterminowa struktura treningu.
- Mezocykl - Średniookresowa struktura szkolenia (zbudowana z grupy mikrocykli; stanowi część makrocyklu).
- Mikrocykl - Krótkoterminowa struktura szkoleniowa (jest częścią mezocyklu).
- Zdolność kolarza do wytwarzania maksymalnej mocy w krótkim czasie nazywana jest mocą eksplozywną.
- Moc znormalizowana (NP) - Jest to wartość określająca, ile mocy moglibyśmy uzyskać, gdybyśmy trenowali w równym tempie. Obrazowo rzecz ujmując, moc średnia i moc znormalizowana dla kolarza, który jeździ w równym tempie przez godzinę z mocą silnika 240W będzie równa 240W. Natomiast rowerzysta, który ma większą dynamikę i częściej przyspiesza i zwalnia, będzie miał wyższą wartość mocy średniej 240W. Moc znormalizowana może być obliczona na przykład na 290W. Wszystko zależy od obciążenia, jakie niesie ze sobą kolarz.
- Parametr W/kg - Jest to stosunek mocy do wagi kolarza. Parametr ten pozwala nam porównać formę poszczególnych kolarzy. Im wyższa wartość, tym lepiej.
- PMC (Performance Management Chart - Wykres stworzony przez aplikację, np. Trainigpeaks.com służy do porównania wartości CTL, ATL i TSB
- Heart Rate Zones to procentowe zakresy maksymalnego tętna, w których możemy ćwiczyć, w zależności od naszych celów. Wyróżnia się 5 stref treningowych: Strefa I (50-60%) - strefa regeneracji; Strefa II (60-70%) - strefa spalania tłuszczu; Strefa III (70-80%) - strefa poprawy sprawności sercowo-naczyniowej; Strefa IV (80-90%) - strefa przejściowa (beztlenowa); Strefa V (powyżej 90%) - strefa poprawy wytrzymałości.
- Sweet Spot - jazda w zakresie 84-95% FTP. Ten zakres jest świetny dla rozwoju mocy i szybkiej regeneracji.
- TSB (Training stress Balance) - współczynnik TSB jest miarą poziomu odpoczynku/świeżości kolarza. Jest on obliczany na podstawie CTL lub ALT.
- TSS (Training Stress Score) - miara obciążenia treningowego, którą można wykorzystać do obliczenia, które NP, FTP i IF są używane. TSS pozwala porównać jednostki treningowe i określić czas regeneracji między treningami.
- VAM (it. VAM (it. Pozwala na porównanie dyspozycji różnych kolarzy.
- Vo2 max (pułap tlenowy), to wskaźnik tego, ile tlenu może przyjąć Twój organizm podczas ćwiczeń. Innymi słowy, im wyższa wartość Vo2max, tym bardziej intensywny i długotrwały trening. Płeć, wiek i genetyka to główne czynniki, które określają jak wysoki pułap tlenowy możesz osiągnąć. Niestety lub niestety większość zależy od tych czynników. Wszystko zależy od tego, jak zbudujemy nasze mięśnie. Jeśli nie odziedziczyliśmy po przodkach genów warunkujących budowę mięśni (przewaga włókien wolnokurczliwych), to nasza wydolność tlenowa może być ograniczona. Nie oznacza to, że nie można jej poprawić. Jednak powyżej pewnego punktu dalszy postęp nie będzie możliwy.
- Wytrzymałość anaerobowa to zdolność do kontynuowania treningu w warunkach beztlenowych (anaerobowych).
- Wytrzymałość siłowa - Określa jak długo kolarz może kontynuować trening przy większym obciążeniu.