Jazda w grupie niesie ze sobą wiele korzyści, w tym naukę nowych technik jazdy i nawiązywanie nowych znajomości. Zanim jednak zaczniemy jeździć w większej grupie, ważne jest, aby umieć porozumieć się z innymi kierowcami i poinformować ich o wszelkich zmianach na drodze. road. Jest to kluczowe, ponieważ osoby jadące na wyższych pozycjach mają wąskie pole widzenia i w przypadku konieczności zmiany trasy, zdają się na nas i na to, w jaki sposób informujemy o niebezpieczeństwie. Pamiętajmy, że rowerzyści są w stanie widzieć własne plecy tylko wtedy, gdy jadą w granicach dozwolonej prędkości. Nie są w stanie dostrzec szczelin w nawierzchni drogi, ani innych przeszkód.
Poniżej znajduje się lista gestów, których rowerzyści używają podczas jazdy w grupach. Należy pamiętać, że nie wszystkie grupy używają tych samych gestów, aby ostrzec przed niebezpieczeństwem. Jadąc w większej grupie lub po raz pierwszy w innym towarzystwie, ważne jest, aby nie spieszyć się na przód grupy. Zamiast tego powinniśmy zacząć z tyłu peletonu i obserwować zwyczaje panujące w grupie.
Podstawowe sygnały
- Stop (zatrzymanie grupy). - Otwarta dłoń skierowana w dół lub w górę. Inny wariant: Sięgnij otwartą dłonią do tyłu.
- Należy unikać dziur w asfalcie. Wyciągnięty palec wskazujący skierowany w dół wskazuje miejsca, które powinniśmy omijać.
- Luźna nawierzchnia - machanie otwartą dłonią jedną stroną w dół wskazuje, że na drodze znajduje się piasek lub inna luźna nawierzchnia.
- Omijanie obiektu - machanie (zawijanie) prawą ręką za siebie sygnalizuje, że należy ominąć przeszkodę na drodze, np. Przy mijaniu samochodu zaparkowanego po jego prawej stronie "zawiń" go prawą ręką, tak jakbyś chciał go ominąć. Podobna sytuacja przy próbie ominięcia przeszkody po lewej stronie.
- Zmiana kierunku jazdy - Ręce pełnią rolę kierunkowskazów. Wyciągamy prawą rękę, aby zasygnalizować chęć skrętu w prawo, lub zmiany pasa ruchu. Lewą rękę wyciągamy, aby zasygnalizować chęć skrętu w lewo.
- Ręka wyciągnięta nad głową sygnalizuje, że należy zmniejszyć szerokość drogi i jechać jeden za drugim.
- Zwalnianie - "Pompowanie" dłonią skierowaną równolegle do drogi wskazuje, że należy zwolnić ze względu na sytuację na drodze.
- Prośba o zmianę - Machanie łokciem sygnalizuje chęć "oddania zmiany" - jest to wyraźny sygnał dla nas, że musimy się rozluźnić, a osoba na naszym kole powinna przesunąć się do przodu.
- awaria - W przypadku awarii podnosimy ręce nad głowę i sygnalizujemy innym, że mamy problemy techniczne.
- Na przykład wyprzedzanie peletonu. Za potrzebą - Jeśli zachodzi potrzeba przesunięcia się na przód peletonu lub wyprzedzenia go w celu realizacji potrzeby, podnosimy rękę, jeśli mijamy kolejnych kolarzy. To sygnał dla kolarzy, że nie odrywamy się, ale z innych powodów musimy przesunąć się o kilka miejsc w górę.
Opisałam podstawowe gesty, które są niezbędne do bezpiecznego poruszania się w grupie. Dla wzmocnienia przekazu, przy każdej sygnalizacji informujmy kolegów ustnie, wydając głośno polecenie.